Zvuk je vibrácia, ktorá rezonuje v tele. Táto vibrácia je neviditeľná, ale je trojrozmerná. Každá bunka v tele túto vibráciu môže cítiť. Zvuk má silu uzdravovať nielen na fyzickej, ale aj na emocionálnej a duchovnej úrovni. Tibetské spievajúce misky sú vlastne obrátené zvony, ktoré nie sú nikde uchytené, ale ležia na vlastnom dne. Boky a okraj misy vibrujú a produkujú tak hlboký a upokojujúci zvuk. Tradične boli spievajúce misy používané v Ázii ako súčasť najstaršej duchovnej tradície Bön v Tibete a tiež budhistickej Sadhany. Čínski budhisti používali spievajúce misy ako sprievodný nástroj drevenej ryby, dreveného perkusného nástroja, pri spievaní a opakovaní budhistických sutier. V Japonsku a Vietname boli tiež používané počas spievania v náboženských rituáloch ako symbol plynutia času alebo ako signál na zmenu aktivity pri obrade, podobne ako tomu je v kresťanských obradoch. Dnes sú spievajúce misy používané ako nástroj meditácie, muzikoterapie, relaxácie, na vyrovnávanie a harmonizovanie čakier a tiež pri náboženských obradoch. Prípadne ako jednoduchá antistresová pomôcka.
Pokiaľ prijmeme fakt, že zvuk je vibrácia a ak vieme, že vibrácia prechádza celou našou fyzickou schránkou, potom pochopíme, že zvuk nepočujú len naše uši, ale takisto aj všetky bunky v našich telách. Dôvodom prečo nás dokáže zvuk uzdraviť na fyzickej úrovni je ten, že liečivý zvuk sa nás hlboko dotýka a transformuje nás po stránke emocionálnej a duchovnej, čo má spätný vplyv aj na naše fyzické telo. Zvuk nám môže pomôcť navrátiť stratenú rovnováhu na všetky fyziologické úrovne a hrať pomocnú pozitívnu úlohu pri liečbe mnohých zdravotných ťažkostí. Ak sa v našom tele vyskytne blokáda toku energie, táto vedie k následným chorobám, kedy nejaký orgán alebo tkanivo prestane správne fungovať a stratí svoju pôvodnú zdravú frekvenciu. Táto nerovnováha môže byť obnovovaná použitím zvukových frekvencií, ktoré vytvárajú tibetské spievajúce misy. Dr. David Simon, lekár a riaditeľ Deepak Chopra Centra v Kalifornii zistil, že zvuk tibetských mís, rovnako ako “chanting” chemicky vytvárajú v tele “endogénne opiáty”, ktoré sa správajú ako tabletky od bolesti a uzdravujúci činiteľ. Harmonická rezonancia tibetských mís taktiež neodškriepiteľne pomáha pri znižovaní úrovne stresu a bolesti, harmonizuje energiu v tele človeka a navodzuje meditatívne stavy.
ZVUK JE ENERGIA.
Vibrácie tibetskej misy v reálnom čase:
Elektromagnetická mozgová aktivita
Je faktom, že každá mozgová aktivita alebo stav mysle je charakterizovaný určitou vlnovou dĺžkou. Tieto vlny môžeme rozdeliť na: ALFA BETA THETA DELTA
Pri bežnej bdelej aktivite počas dňa, to znamená pri práci, šoférovaní, riešení úloh a podobne ľudský mozog produkuje vlny BETA. Frekvencia tohto vlnenia je od 12Hz do 30Hz. Pri činnosti ako napríklad meditácia, opakovanie mantier, pri pohrúžení do modlitby, ale aj tesne po zobudení alebo tesne pred spaním produkuje mozog vlny ALFA. Frekvencia tohto vlnenia je od 7,5Hz do 12Hz. Medzistupňom do úrovne delta, ktorú produkuje mozog pri hlbokom spánku je úroveň theta. THETU poznáme ako stav polobdenia, keď už nie sme v štádiu zaspávania, ale ešte ani poriadne nespíme. Frekvencia tohto vlnenia je od 4Hz do 7,5Hz. DELTA vlny znamenajú zvyčajne hlboký bezsenný spánok s frekvenciou do 4Hz.
Pre názornú ukážku kliknite prosím na nasledujúci link, kde si môžete spomínané vlny vypočuť a dokonca aj nastaviť, pričom vlny hladiny alfa majú tyrkysovú a bledomodrú farbu:
simulátor mozgových vĺn - kliknite sem Veľmi podobné frekvenčné vlnenie môžme zaznamenať aj pri tibetských spievajúcich misách. Je to práve také vlnenie, ktoré najlepšie zodpovedá hladine alfa! Preto majú misy na nás taký silný vplyv a uvádzajú nás do meditatívneho stavu a pokojného vedomia. Je známe, že vlny alfa sú najideálnejšie taktiež pri výučbe. Pri navodení hladiny alfa sa ľudský mozog stane prístupnejší novým poznatkom a vedomostiam a taktiež si ich dokáže trvalejšie uložiť do pamäti. Takouto modernou metódou sa dnes bežne vyučujú napríklad aj cudzie jazyky. Prečo teda nemať nástroj na vytvorenie hladiny alfa vždy k dispozícii aj doma?
Takto sa však ukazuje stále len vrchol ľadovca a netušené možnosti, aké ľudský mozog má, nám zostávajú zatiaľ ukryté. Ak teda alfa vlny ľudského mozgu dokážu byť vytvorené zvukom tibetských mís, tieto sa stávajú výborným nástrojom nielen ako pomôcka pri študovaní, ale aj ako nástroj pre rýchlejšie navodenie meditatívneho stavu, upokojenia a následnej rýchlejšej regenerácie po fyzickej aj duševnej stránke.
Soubory cookies používáme pro správné fungování naší webové stránky a jejích funkcí. Pomocí souborů cookies si také například pamatujeme váš preferovaný jazyk, zvyšujeme pro vás relevanci zobrazovaných reklam, počítáme návštěvu stránek a pamatujeme si vaše nastavení provedená na stránce.